Visits 2016

NUMBER OF PARTICIPANTS:

114

PARTICIPANTS’ GEOGRAPHY:

Germany, Austria, Italy, Poland, Sweden, Finland, Ukraine, United Kingdom, Hungary, Russia, Czech Republic, France, United States, China, Colombia, Latvia, Estonia

AREAS OF EXPERTISE:

Museology, Literature, Music, Interdisciplinary Art, Theatre, Architecture, Design, Dance, Visual Arts, Cinema, Photography

PARTICIPATING EXPERTS:

  1. Tatjana Michaelis, Representative of “Carl Hanser Verlag”
  2. Rainer Groothuis, Representative of “Corso im Verlagshaus Römerweg”
  3. Sebastian Guggolz, Founder of “Guggolz Verlag”
  4. Manfred Willy Metzner, Editor of “Verlag das Wunderhorn GmbH”
  5. Andrea Doberenz, Representative of ”Aufbau Verlag”
  6. Viktor Kalinka, Director of “Leipziger Literaturverlag”
  7. Leonid Finberg, Representative of “Duch i litera”
  8. Ksenija Matskevich, Representative of “Kalvaria”
  9. Romana Romanyshyn, Representative of the creative studio “Agrafka”
  10. Andriy Lesiv, Representative of the creative studio “Agrafka”
  11. Uljana Tatukh, Representative of the Lviv Publishers’ Association
  12. Iryna Tsilyk, Representative of the Lviv Publishers’ Association
  13. Dmytro Kiričenko, Representative of “Bright Star Publishing”
  14. Sylvia Mucke, Editor-in-Chief of the magazine “Eselshor”
  15. Ulrike Eda Nickel, Director of the festival “Kulturkind”
  16. Katrin Hoffmann, Editor at the publishing house “Coppenrath”
  17. Nina Horn, Editor at the publishing house “Aladin Verlag”
  18. Michael Stehle, Editor at the publishing house “Urachhaus”
  19. Helga Preugschat, Editor at the publishing house “Fischer Kinder”
  20. Sonja Matheson, Head of the publishing house “Baobab”
  21. Guo Qi, theatre producer
  22. Jakub Nowakowski, Director of the Galicia Jewish Museum
  23. Jan Tomasz Strug, Deputy Director of the Galicia Jewish Museum
  24. Anita Santesson, Executive Director of the Jewish Community Center in Stockholm
  25. Anne Kalmering, actor, producer
  26. Anna Cestelli, Head of the Exhibitions Department of the “Auditorium” music park
  27. Nina Sauer, jazz festivals consultant
  28. Sebastian Schwenk, Director of the jazz club “Grammatikoff”, Artistic Director of the festival “Platzhirsch”
  29. Martin Dickhoff, jazz projects coordinator, jazz critic
  30. Rudiger Herzog, Head of the jazz records company “Herzog”
  31. Wilfried Werner Harry Gehse, jazz festivals consultant
  32. Ralf Dombrovski, jazz critic
  33. Jaroslaw Lubiak, Deputy Director of the Centre for Contemporary Art in Warsaw
  34. Benedetta Carpi de Resmini, contemporary art curator
  35. Christoffer Svensson, actor, dramaturgy researcher
  36. Gian Marco Todesco, computer graphics specialist at the Faculty of Architecture, Roma Tre University
  37. Simon Paris, Curator at the South London Gallery
  38. Rebecca Shatwell, Curator of the media arts festival “AV”
  39. Peter Taylor, Curator of the Berwick Film and Media Arts Festival
  40. Rosalie Doubal, Curator at the London Institute of Contemporary Arts
  41. Robert Mascher, Director of “FISE – Studio of Young Hungarian Designers’ Association”
  42. Hansjorg Maier Aichen, Design Professor
  43. Daniella Koos, designer
  44. Serge Serov, Graphic Design Professor
  45. Peter Bankov, Founder of the design studio “Design Depot”
  46. Kristina Šiškariova, Dance Programme Coordinator at “Gogolfest”, Director of the festival “Totem Dance”
  47. Viktor Ruban, choreographer, producer
  48. Ellie Beedham, Producer at the dance theatre “the Place”
  49. Jessica Greer, Producer at the dance theatre “the Place”
  50. Andy Eagle, Director of the arts centre “Chapter”
  51. Bruno Lathuliere, Representative of the Lievin city theatre
  52. Monica Regini, Director of “Auditorium” festivals
  53. Danielle Gee, Producer of the performing arts festival “SummerStage”
  54. Sara Coffey, Director of “Vermont Performance Lab”
  55. Vera Beate Lauf, Curator at “Galerie für Zeitgenössische Kunst Leipzig”
  56. Cristina Dinello, Director of the exhibitions centre “AlbumArte”
  57. Valentina Fiore, Project Coordinator at the exhibitions centre “AlbumArte”
  58. Denis Mrejen, Board Member of “Philharmonie de Paris”
  59. Christine Helfrich, Head of the Cultural Events Department at “Musée de l’Armée – Les Invalides”
  60. Jacqueline Frydman, Director of the arts centre “Passage de Retz”
  61. Geraldine Banier, Owner of the gallery “Geraldine Banier”
  62. Shuxin Zhang, Representative of the CPAA theatre network
  63. Long Wang, Representative of the CPAA theatre network
  64. Shuai Chen, Representative of the CPAA theatre network
  65. Zhi Hao, Representative of the CPAA theatre network
  66. Ma Ruixue, Representative of the CPAA theatre network
  67. Yingdi Wang, Representative of the CPAA theatre network
  68. Lihua Su, music expert
  69. Monika Koziol, Curator at the “MOCAK” Museum of Contemporary Art in Krakow
  70. Betina Fekser, Curator at the “MOCAK” Museum of Contemporary Art in Krakow
  71. Helena Szczepanska, Curator at the arts centre “Laznia”
  72. Arkadiusz Sylwestrowicz, Lecturer at the Academy of Fine Arts in Gdansk, painter
  73. Ewa Dyszlewicz, journalist at the magazine “SZUM”, art critic
  74. Mohammad Sarvo Zargar, photographer
  75. David Roberts, Lecturer of Architecture at the University College London
  76. Peter Lang, Professor of Architecture at the Stockholm Royal Institute of Art
  77. Finn Williams, architect
  78. Dagnija Smilga, Curator of the Baltic Pavilion at Venice Architecture Biennale
  79. Johan Tali, Curator of the Baltic Pavilion at Venice Architecture Biennale
  80. Susanne Meierhenrich, public relations expert
  81. David Otaris dze Lordkipanidze, Executive Director of the Georgian National Museum
  82. David Kajaia, Manager of the Georgi Chitaia Open Air Museum of Ethnography
  83. Emanuele Napolitano, artist
  84. Zaelia Bishop, artist
  85. Antonia Alampi, contemporary art curator, lecturer in contemporary jewellery-making
  86. Gabriel Michael Paletz, cinema theoretician
  87. Fred Kelemen, cinematographer
  88. Ericka Florez Hidalgo, contemporary art curator
  89. Adam Ryan, Representative of the music festival “The Great Escape”
  90. Katia Pasco, Representative of the music festival “Estragon”
  91. Giampaolo Prezzillo, Representative of the music festival “Estragon”
  92. Enrico Stefanelli, Organiser of the photography festival “Photolux”
  93. Tuula Alajokki, Curator of the photography triennial “Backlight”
  94. Ott Karulin, theatrologist, Editor-in-Chief of the Estonian culture magazine “Sirp”
  95. Andrew Haydon Chippindale, theatrologist
  96. Karolina Matuszewska, theatrologist
  97. Antonio Calbi, Director of the theatre “Argentina”
  98. Silvia Cabasino, Deputy Director of the theatre “Argentina”
  99. Graziano Graziani, theatre journalist
  100. Giuseppe Tierno, Artistic Director of the theatre festival “In altre parole”
  101. Maurizia Settembri, Artistic Director of the performing arts festival “Fabbrica Europa”
  102. Valentina Valentini, theatrologist, lecturer at the university “La Sapienza”
  103. Anne Tchersky Gorbatchevsky, Artistic Director of the young theatre makers’ festival “La porte bleu”
  104. Patrick Penot, Director of the theatre festival “Sens interdit”
  105. Gregory Rogez, Head of Theatre Department at “Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse de Paris”
  106. Shira Vitali, Programme Curator of the Israel Festival
  107. Caterina Riva, contemporary art curator
  108. Annett Jaensch, contemporary art curator
  109. Gianluigi Mattietti, music critic
  110. Ned McConell, Curator at the gallery “PUMP House”
  111. Barbara Rodriguez Munos, Curator at the “Wellcome Collection”
  112. Paul Stone, Curator at the gallery “Vane”
  113. George Vasey, curator, writer
  114. Alfio Agostini, Representative of the magazine “Ballet2000”